Légy ott, ahol a jövő formálódik: Pogátsa Zoltán a magyar gazdaság kihívásairól és lehetőségeiről

A mai magyar gazdasági környezet egyaránt követel alkalmazkodást és hosszú távú tervezést a vezetőktől. A Bizalmi Kör évzáró Duna Klubeseményén Pogátsa Zoltán közgazdász, nemzetközi politikai gazdaságtan szakértő izgalmas előadásában a jelenlegi helyzet valódi kihívásaira, a stagnáló gazdaság és a jövő kilátásaira világított rá, új perspektívákat adva a jövőre való felkészüléshez.
pogatsa zoltan
nov 19, 2024

A mai magyar gazdasági környezet egyaránt követel alkalmazkodást és hosszú távú tervezést a vezetőktől. A Bizalmi Kör évzáró Duna Klubeseményén Pogátsa Zoltán közgazdász, nemzetközi politikai gazdaságtan szakértő izgalmas előadásában a jelenlegi helyzet valódi kihívásaira, a stagnáló gazdaság és a jövő kilátásaira világított rá, új perspektívákat adva a jövőre való felkészüléshez.

„Nem minden fekete vagy fehér” – A valós gazdasági helyzet

Pogátsa szerint jelenleg két eltérő vélemény uralja a magyar gazdaság megítélését: míg a kormányzati oldal gyakran hárítja a problémákat, külföldi tényezőket okolva, addig az ellenzék rendszeresen válságot prognosztizál. Pogátsa azonban úgy látja, hogy a helyzet valójában komplexebb: „Nagyon nagy bajok vannak, de szó sincs arról, hogy mondjuk összeomlás szélén lenne a magyar gazdaság. Ettől azért nagyon-nagyon távol vagyunk.” A gazdaság valódi állapotát árnyaltabb megközelítéssel kell vizsgálni, mivel a valós kihívások a költségvetés hiányától a növekedési problémákon át a nemzetközi helyzetig terjednek.

pogatsa zoltan

Állandósuló költségvetési hiány és magas állami kamatkiadások

A magyar költségvetés évek óta hiányos, és ez Pogátsa szerint egyre nagyobb terheket ró az ország gazdaságára. A kamatkiadások mértéke drámaian megnőtt az elmúlt években, ami hosszú távon instabilitást eredményezhet. „Az államháztartás olyan, mint egy ketyegő időzített bomba – amíg nem kezeljük a hiány mértékét, addig az évről évre egyre súlyosabb lesz.” Az állami kamatok megugrása egyre nehezebbé teszi a fenntartható költségvetési politika kialakítását.

Az euró-forint árfolyam és valutaválság kockázata

A gyengülő forintárfolyam is terítékre került, amely az utóbbi időszakban 410 forint felett stabilizálódott, és a nemzetközi sajtó is valutaválságként említi a helyzetet.

„A forint árfolyamának gyengülése már egy önbeteljesítő jóslatként működik – minél magasabb, annál inkább veszélybe kerülhetünk egy esetleges valutaválság miatt.”

A nemzeti valuta stabilitása érdekében a Magyar Nemzeti Banknak nehéz döntéseket kell hoznia, ami szűkíti a kormány gazdaságpolitikai mozgásterét.

Az uniós pénzek hiánya – egy újabb kihívás

Pogátsa külön kihangsúlyozta az uniós támogatások fontosságát a magyar gazdaság számára. Az EU-s pénzek jelentős hozzájárulást biztosítanak a magyar GDP-hez, amelyek hiánya stagnálást és lassulást eredményezhet. „Az uniós támogatások nélkül a magyar gazdaság olyan, mintha mankó nélkül próbálnánk futni. Az elmúlt időszakban megszűntek ezek a pénzek, ami erőteljesen hátráltatja a fejlődést.”

A növekvő magán- és államadósság és a hitelpiaci kihívások

Pogátsa szerint a magas kamatok jelentősen akadályozzák a gazdaság fejlődését, különösen a vállalati szektorban, ahol a hitelfelvétel költségei emelkedtek. Az állam támogatott hitelekkel próbálja fenntartani a beruházási szintet, de ennek költsége egyre nagyobb nyomást helyez a költségvetésre.

„Ez a magas kamatkörnyezet nem egy választási lehetőség, hanem egy kényszer. Ha az állam nem támogatná a hitelezést, a gazdaság még mélyebb recesszióba süllyedne.”

A jövő kilátásai: munkaerőpiaci kihívások és a bérek kérdése

A bérek szintje a közgazdász szerint alapvető kérdés a gazdasági jövő szempontjából. A magyar árak már elérik az uniós szintet, a bérek azonban alacsonyak. A megfelelő humántőke hiánya továbbra is akadályozza a magyar cégek fejlődését, és a béremeléshez szükséges hozzáadott értéket is korlátozza.

„Magyarország jelenleg összeszerelő országként működik, és amíg a magyar bérek alacsonyak, nem beszélhetünk magas hozzáadott értékről. Ha ezt a trendet nem változtatjuk meg, nem számíthatunk fenntartható fejlődésre.”

pogatsa zoltan

Hogyan tovább?

Pogátsa Zoltán elemzése rávilágít arra, hogy a magyar gazdaság számos strukturális problémával küzd, és csak akkor számíthat növekedésre, ha ezeket a kérdéseket megfelelően kezeli. A jelenlegi helyzet megértése, az alkalmazkodás és a hosszú távú stratégiai tervezés kulcsfontosságú minden vezető számára. „A gazdaság egy komplex, folyton változó rendszer. Aki nem készül fel időben, az könnyen lemaradhat a fejlődés útján.”

Hallgasd meg a teljes előadást az alábbi linken.

Kapcsolódó cikkek

Új iroda, új korszak: Gangel Péter mesél a Bizalmi Kör fejlődéséről és jövőjéről

Új iroda, új korszak: Gangel Péter mesél a Bizalmi Kör fejlődéséről és jövőjéről

A Bizalmi Kör, Magyarország egyik legdinamikusabban fejlődő vezetői közössége. Most új fejezetet nyit történetében: egy, az eddiginél háromszor nagyobb, minden igényt kielégítő irodába költözik. Ennek apropóján Gangel Péter, a Bizalmi Kör ügyvezető tulajdonosa mesélt és osztotta meg a klub fejlődésének legfontosabb pillanatait és jövőbeli terveit.