Milyen tulajdonságokról ismerszik meg a jó vezető? Mitől más a mostani AI-őrület, mint az eddigi digitális trendek? Jagodics Tamással, a Cégmenedzser Szoftver vezetőjével ezeket a témákat is érintettük a vele készült interjúnkban!
Amikor egy jó vezetőre gondolsz, a szakmai vagy az emberi tulajdonságok jutnak először az eszedbe?
Jagodics Tamás: Először egyértelműen az emberi tulajdonságok. Én úgy gondolom, hogy a vezetői lét önmagában egy szakma, amibe beletartozik az emberek irányítása és motiválása is. Egy döntéshozó számára kulcsfontosságú, hogy megértse és támogassa a csapatát, valamint inspirálja őket a közös célok elérésére. Ez nem azt jelenti, hogy a szakmai tudás nem fontos, de a valódi vezetői készségek az emberekkel való bánásmódban és a kommunikációban mutatkoznak meg.
Neked milyen praktikák/tippek ugranak be, ha a vezetői fejlődés kerül szóba?
J.T.: A jó vezetővé válás folyamatában elengedhetetlen az önismeret és az önreflexió. Első lépésként tisztában kell lenni a saját erősségeinkkel és gyengeségeinkkel, ami lehetővé teszi, hogy tudatosan dolgozzunk a fejlesztendő területeken, vagy épp a helyes munkamegosztáson. Ez azért fontos, mert ha belátjuk, hogy egy adott területen nem vagyunk elég felkészültek, akkor azt ki kell szervezni egy másik vezetőnek, vagy egy beosztottnak. Amennyiben ezt nem teszi meg egy döntéshozó, akkor a vezetői készsége, az eredményessége, és a hatékonysága elképesztő módon csökkenni fog.
A praktikák után térjünk át a leckékre! Ha csak egy valamit lehet kiemelni, mi volt a legfontosabb dolog, amit cégvezetőként megtanultál?
J.T.: Cégvezetőként a legfontosabb feladat számomra a bizalom és a kontroll közötti megfelelő egyensúly megtalálása volt. Megtanultam, hogy a hatékony vezetés alapja a csapatban való bizalom kialakítása, miközben szükséges egy bizonyos szintű ellenőrzés és irányítás fenntartása is. Ez a dinamika lehetővé teszi, hogy a csapat tagjai érzékeljék, hogy felelősek a munkájukért, miközben tudják, hogy a döntéseiket támogatás és iránymutatás övezi.
Tamás, feltételezem, hogy a cégeddel, a Cégmenedzser Szoftverrel az elmúlt években számos digitális megújulást megéltél már. Sokak szerint azonban a mostani “MI-bumm” nagyobb változást hozhat, mint bármi, amit korábban tapasztaltunk. Te mit gondolsz erről?
J.T.: Egyetértek, több okból kifolyólag is! Egyrészt, soha nem jött be egy innováció sem ennyire gyorsan, mint az AI. Másrészről, egyszer sem éreztem még ekkora ellenállást egy új technológia körül. Harmadrészt, és ez talán a legfontosabb, ennek a forradalomnak senki nem látja a pontos kifutását. Akárkivel beszélgetek, mindenki csak tippelget, találgat, senki nem tudja pontosan belőni a trend végét.
És Te személy szerint mire számítasz az AI-tól?
J.T.: Én ettől a folyamattól egyfajta átrendeződést várok. Könnyen el tudom képzelni, hogy számos nagy cég bele fog bukni ebbe a technológiába, míg sok kis vállalat nőhet nagyra, akik időben és hatékonyan használták ki ezt az innovációt. Magyarul, itt nem feltétlenül az lesz a fontos, hogy ki a kicsi és ki a nagy, hanem azon lesz a hangsúly, hogy ki a gyors és ki a lassú.
Apropó AI, a Bizalmi Körben az elmúlt hónapok során kiemelten foglalkoztunk ezzel a témával. Kérlek mesélj arról, melyek számodra a klub legfőbb értékei?
J.T.: A Bizalmi Kör számomra több okból kifolyólag is hasznos! A Mastermind-csoportok rendkívüli értéket képviselnek, ugyanis itt nem arról van szó, hogy 5-6 ember összeáll, és csak úgy beszélgetnek, hanem ezek professzionális módon vezetett találkozók, melyek során valódi tudásra teszünk szert. Ezek a csoportok lehetőséget kínálnak a tudás-, és tapasztalatmegosztásra a hasonlóan gondolkodó szakemberek között. Szerintem a Bizalmi Kör abban különbözik más kluboktól, hogy az üzleti érdek mellett a tanuláson van a hangsúly, a különböző programokon pedig mélyebb emberi és baráti kapcsolatokat lehet kialakítani, ami szerintem egy kifejezetten jó dolog! Röviden összefoglalva, az előbb felsorolt három faktor teszi a Bizalmi Kört számomra rendkívül értékessé!
Ráadásul nemrég a Széchenyi Klub elnökségi tagja lettél! Mik a motivációid és a céljaid ezzel a pozícióval kapcsolatban?
J.T.: Remélem, hogy a szerepvállalásommal hozzájárulhatok a közösség értékeinek továbbviteléhez, valamint új vezetők bevonásával, és a meglévő tagok támogatásával erősíthetem a Bizalmi Kört. Szeretnék a saját szakmai tapasztalatommal hozzájárulni ahhoz, hogy valóban értékes emberekkel bővüljön a klub. Az a célom, hogy ez a közösség egy olyan hely legyen, ahol mindenki tanulhat, fejlődhet és inspirálódhat. Szerintem vannak olyan emberek, akiktől érdemes tanulni, és van, akitől érdemes megtanulni, hogyan kell tanulni.
Ha szeretnél a leginnovatívabb cégvezetők közé tartozni, vendégként eljönni valamelyik eseményünkre ne habozz, töltsd ki az alábbi űrlapot és visszahívunk!