Gyártástechnológiai berendezések és kulcsrakész megoldások az elektronikai iparban

Péics Károllyal volt lehetőségünk ezúttal bemutatkozó interjút készíteni abból az apropóból, hogy nemrégiben csatlakozott a Bizalmi Kör cégvezetői klubjához.

Károly mesélt nekünk az általa vezetett Interelcetronic Hungary Kft. történetéről, tevékenységéről, miközben az immáron 40 évre! visszatekintő pingpongos múltja is szóba került.

„Az elektronikai ipar részére szállítunk berendezéseket, illetve készülékeket. A megbízóink között a multinacionális cégek mellett a helyi vállalkozások egyaránt megtalálhatók. Magyarországon, Romániában, Szerbiában és Szlovéniában egyaránt forgalmazzuk.

Hozzávetőlegesen 15 beszállítóval állunk kapcsolatban. Nekik mi vagyunk a kizárólagos képviselet a négy országot magába foglaló térségben. Fontos, hogy nemcsak kereskedelmi cég vagyunk, hanem nagyon erős szolgáltatás csomaggal támogatjuk a partnereinket.”

Természetesen ezekre a kiegészítő szolgáltatásokra is kitértünk a beszélgetés keretei között:

„Gyakorlatilag mindent csinálunk, amire szükség lehet a szóban forgó ipari készülékek és berendezések hasznosítása végett. Igény szerint ellátjuk a beüzemelés feladatait, illetve be is tanítjuk ügyfelünket a tudatos használatra.

Emellett egy-egy komplett rendszer, példának okáért egy teljes gyár esetében akár a gyártástechnológiát is megtanítjuk. Kiegészítve mindezt a garancia ideje alatt rendelkezésre álló szervízzel is.”

Mindezt a komplex tevékenységet 8 fős csapat látja el az Interelcetronic Hungary Kft-nél:

„Egészen a 2003-as alapítástól, vagyis a kezdetektől fogva ketten vagyunk a feleségemmel tulajdonosok. A szakmai munka koordinálásáért én felelek, ő pedig az adminisztrációt intézi és vezeti.

Segíti a munkánkat egy asszisztens, rajta kívül két szervízes és két sales munkatárs dolgozik velünk, valamint egy raktáros kolléga.”

A vállalkozás létrejöttének körülményeiről és a vállalkozóvá válás történetéről Károly a következőket mesélte:

„Egy viszonylag kisebb forrasztó pákákat áruló szerbiai cég jelentette a kiindulási alapot. Jómagam Szerbiából származom, és a közös nyelv volt, ami összehozott minket.

Pár év eltelte után adódott egy lehetőség, amivel élve átvehettem a céget. Mivel érdekelt a dolog és láttam benne a potenciált, elkezdtem célirányosan a vállalkozás termékeinek a forgalmazásán dolgozni.

Innen sikerült aztán évek szisztematikus munkájával felfejlesztenem a mai szintre, hogy már 15 beszállítónak lehessünk a kizárólagos partnerei.”

Károly esetében nem egy fennálló kihívás, hanem sokkal inkább a hasonló gondolkodású cégvezetők társasága szolgáltatta a csatlakozás apropóját:

„Szerencsére nincs olyan probléma a cég életében, amire külső segítséggel kellene megoldást találni. Viszont úgy gondoltam, jó volna beszélgetni olyan cégvezetőkkel, akik egyrészt hasonlóan gondolkodnak, másrészt hozzám hasonló helyzetekkel találkoznak. Ezért csatlakoztam.”

Ami pedig a szabadidős elfoglaltságokat illeti, jó eséllyel Károly számít a Bizalmi Körön belül a leggyakorlottabb pingpong versenyzőnek:

„Immáron 40 éve pingpongozok. Mindig is pingpongoztam, ma is versenyszerűen játszom, természetesen a magam szintjén. Regisztrált játékosként a pingpong az egyik olyan kedvelt elfoglaltság az életemben, amit folyamatosan csinálok.

Egyébként jó 15 éve búvárkodom is. Ezt is nagyon szeretem, olyannyira, hogy most csinálom az oktatói tanfolyamot.”


Szeretnéd megtapasztalni Te is, milyen egy exkluzív értékközösség? Vedd fel velünk a kapcsolatot!


Első vidéki étteremként Michelin csillagot szerezve felkerülni Európa gasztro térképére

Varga Sándorral egészen különleges bemutatkozó interjút sikerült lebonyolítanunk a Bizalmi Körhöz történő csatlakozásának apropóján.

Merthogy a Livita Dorta Kft. ügyvezetőjének elmondása szerint bár a legtöbb profitot hozó cége munkaerőkölcsönzéssel és a dolgozók szállásoltatásával foglalkozik, de most az idejének 70-80%-át az esztergomi Bistro 42 étterem építésének szenteli.

Ehhez mérten főként utóbbiról esett szó a beszélgetésünk ideje alatt:

„Büszke vagyok rá, hogy a megnyitást követően a Dining Guide értékelése szerint sikerült a TOP 3 vidéki étterembe kerülnünk, a 2. helyet kiérdemelve. Számunkra kedvező fejlemény a vidék turizmus állami felkarolása.

A csapatommal azon dolgozunk, hogy az első vidéki étteremként Michelin csillagot szerezve kerüljünk fel Európa gasztro térképére. Ennek szellemében örülök neki nagyon, hogy sikerült hozzánk csábítanom Barna Ádámot, aki az általam ismert legtehetségesebb séf.”

Hogy az alkotás élménye még inkább lebilincselő legyen, Sándor egy boutique hotel folyamatos fejlesztésével is sok időt tölt:

„A Rudolf-Ház Boutique Hotelről van szó. Esztergom főterén, a Kis-Dunától és a Prímás-szigettől egypercnyi sétára. Mindössze 6 szobával és 3 apartmannal egy igazi kis ékszerdoboz, egy impozáns gyöngyszem.

Tisztában vagyok vele, hogy ezekből a vállalkozásaimból nem lesz giga vállalat. Ennek ellenére az alkotás örömét adják most a számomra, mint az izgalom és szenvedély forrásai fűszerezik meg a mindennapjaim.

Ugyanis az üzemeltetésben kevésbé vagyok jó, nekem a mindennapok rutinja nem megy. Az alkotás közelebb áll hozzám, és 1-2 év alatt önjáróvá teszem a vállalkozásaim. Most ez a projekt számít annak, amivel kelek és fekszem.”

Az aktuális kihívásokra vonatkozó kérdésünkre érdekes választ kaptunk Sándortól, aki saját bevallása szerint nem a megszokott módon viszonyul a problémákhoz:

„Mondhatni görbítem a teret magam körül, nem igazán szokott visszafogni semmi. Mivel a munkaerőkölcsönzésben dolgoztam évekig, így a vendéglátást nehezítő a munkaerő gondokon is hatékonyabban lendülünk túl. A releváns tapasztalatom segít a hatékony kezelésben.

Éttermet üzemeltetni óriási kaland. Számtalan feladat adódik, amiket napi szinten kell kezelni. Komoly figyelmet igénylő, komplex, szerteágazó feladatról van tehát szó. Iszonyat sokat tanulok belőle, lebilincselően izgalmas.”

Érdekes módon Sándor sosem vágyott a vállalkozói pályára, sokkal inkább az élet sodorta őt a vállalkozói lét irányába:

„Programozó matematikusként végeztem az egyetemen, majd dolgozni kezdtem annak rendje és módja szerint. Pénzorientált emberként mindig az motivált, hogy nem lehetek kiszolgáltatott, fiatalon a pénzkeresés volt a prioritás egy-egy adandó lehetőség mérlegelésekor.

Miközben tettem a dolgom a munkáltatómnál, észrevettem egy optimalizálási lehetőséget. Csináltam rá egy megoldást, amivel szép lassan elkezdtem pénzt keresni. Majd jött az újabb lehetőség, ugyebár evés közben jött meg az étvágy.

Éreztem magamban a tenni akarást, 2-3 év alatt sodródtam organikusan a vállalkozói lét irányába.”

Érdekes módon került Sándor látókörébe a Bizalmi Kör, a tagságra pedig a személyes fejlődés hatékony lehetőségeként tekint:

„Számomra alapvető rendező elv a döntéseimnél, ha különböző körökben lévő emberektől ugyanazt az információt hallom. Jelként tekintek erre, vagyis egy olyan igazságra, amivel foglalkozni kell.

Kaptam egy Bizalmi Kör gála vacsorainvitálást, más előadóként ajánlotta számomra a Bizalmi Kör inspiráló közegét, ráadásul a Facebook felületén is szembejött a lehetőség. Két területen is fejlődni szeretnék egyébként a tagsággal.

Kommunikatív ember vagyok, de nehezen megy számomra a kapcsolatteremtés. Ebben szeretnék rutint szerezni, stresszmentessé alakítani a folyamatot. Másrészt szeretem olyanok gondolkodásmódját tanulmányozni és megismerni, akik már letettek valamit az asztalra.

Munkán kívül a szabadidőmben egyébként játszom, olvasok, futok, edzek, természetesen érdekel az étterem, a champagne világa, és rendkívül sokat utazok.”


Szeretnéd megtapasztalni Te is, milyen egy exkluzív értékközösség? Vedd fel velünk a kapcsolatot!


Építőanyag kereskedés Budapest belvárosához közel

Ha mostanában a Hungária körút M3 bevezető körüli szakaszán autóztok, akkor közvetlenül a Kulcsár Bálint által vezetett Cédrus 93 Kft. telephelyét is láthatjátok.

Bálinttal a Bizalmi Körhöz történő csatlakozásának apropóján – többek között – arról beszélgettünk, mennyire ritkaság egy tüzép ilyen közel a belvároshoz:

„Úgy is fogalmazhatunk, hogy tüzép telepként szolgáljuk ki a vevőinket, 3000 négyzetméteres területen Budapest belvárosához közel, a Hungária körúton. A burkolatokon kívül minden beszerezhető nálunk, ami építőanyag.

Fő profilunk a lakásfelújítások igényeinek a kiszolgálása. Rendkívül kedvező helyen működünk, ennek köszönhetően pedig leginkább a belvárosba szállítunk. Merthogy bő 10 évvel ezelőtt rendeletben tiltották be a tüzépek működését egészen a Hungáriáig.

Mivel nekünk most is érvényes működési engedélyünk van, ennek köszönhetően a belvároshoz mi vagyunk a legközelebb.”

Bálint mesélt nekünk arról is, hogy a kedvező lokáció mellett a Covid-19 helyzet is élénk forgalmi növekedést eredményezett számukra a közelmúltban:

„A vevőkörünk 80%-a vállalkozók és kivitelezők, 20% pedig magánszemélyek közül kerül ki. Akik leginkább azért szeretnek tőlünk vásárolni, mert nálunk gyorsan juthatnak hozzá a szükséges anyagokhoz és szerszámokhoz, rengeteg időt és üzemanyagot megspórolva.

Édesapám alapította egyébként a céget még 1993-ban. Azután vettem át a vezetést 2018-ban, hogy ő elhunyt. A forgalmunk sokat nőtt azóta, amihez a Covid-19 helyzet is hozzátett. Az összezárás hatására az emberek rájöttek, hogy kell még egy plusz szoba, a több tér.

A gipszkarton válaszfalak és galériák iránti kereslet például soha nem látott méreteket öltött. Mivel bezárnunk nem kellett, így a keresletnövekedést kihasználva növelni tudtuk az ügyfélkörünket.”

Ezzel együtt a nyereség volumenhez viszonyított arányán még lehetne optimalizálni, Bálint részben emiatt is csatlakozott a Bizalmi Körhöz:

„Mivel egyes építőanyagok árai többszörösen emelkedtek, így annak ellenére tudtuk növelni a bevételeinket, ha éppenséggel kevesebb anyagot visznek is el. A nyereség viszont kevésbé markáns, különösen a volumenhez képest.

Ezen felül HR kérdések, illetve a velük kapcsolatos válaszkeresés miatt csatlakoztam a Bizalmi Körhöz. A HR nagyon nagy kihívást jelent. Egyrészt nehezen küldök el nem megfelelően teljesítő embereket, másrészt a cég fejlődéséhez az árukiadó és más front pozíciókba megfelelő embereket kell találnunk. Ez viszont borzasztóan nehéz.

Ezen felül a mesterelme csoportban remélhetően annak kapcsán is közelebb sikerül jutni majd a válaszhoz, hogy miként lehet tartósan növekedni becsületes módon. Nálunk mindenki be van jelentve, a bónuszok után is adózunk, ennek hatására viszont a működési költségünk döntő hányada bérköltség.”

A cég fejlődésén dolgozva bizony Bálintnak nem sok kapacitása jut egyéb elfoglaltságokra, az elmúlt évek szinte teljes egészében a telephely optimalizálásával teltek:

„Mondhatni állandóan a céggel vagyok elfoglalva. Körülbelül 80%-ban saját kézzel felújítottam a céget, sokáig minden délutánt és hétvégét itt töltve. 3000 négyzetméterből 1700-at lebetonoztam, illetve a 300 négyzetméteres irodát is sikerült felújítani.

Egyébként az antikvitás, a restaurálás érdekel a munkán kívül. Viszont tényleg nem volt időm foglalkozni velük az elmúlt években.”

Végezetül Bálint a figyelmünkbe ajánlott egy átfogó – és tanulságos – cikket az építőipari árak változásairól, amit ide kattintva olvashattok el.


Szeretnéd megtapasztalni Te is, milyen egy exkluzív értékközösség? Vedd fel velünk a kapcsolatot!


Könyvelés a megbízhatóság és precizitás jegyében, a vállalkozói szemlélet erősítésével

Kiss Krisztina személyében nemcsak a Ködmön Könyvelőiroda Kft. alapítóját köszönthetjük a Bizalmi Körön belül, hanem egyúttal a mikro vállalkozások könyvelésének, valamint a vállalkozói tevékenység sokat látott szakértőjét is magunk között tudhatjuk.

Ebben a cikkben pedig a vele készült bemutatkozó interjú részleteit osztjuk meg veletek:

„18 éve alakult könyvelőirodaként mikro vállalkozók számára nyújtunk számviteli, könyvelési, bérszámfejtési és tanácsadási szolgáltatást. Az ügyfélkörünkön belül a legkisebb KATA-s vállalkozótól a körülbelül 1 milliárd éves árbevételű Zrt. egyaránt megtalálható.

A 8 fős csapatunkkal mindenfajta adónemmel foglalkozunk, vagyis a KATA formátum mellett – többek között – az egyszeres és kettős könyvvitel is a szakterületünk. Próbáljuk elirányítani a vállalkozókat ebben a nem mindig egyszerű gazdasági környezetben.

Írtam egy könyvet is egyébként „Vállalkozói 1×1, avagy gyakorlati tanácsadó leendő, kezdő vállalkozóknak” címmel. Szívügyemként tekintek rá, hogy a „kicsik” is tanulják meg a sikeres vállalkozásvezetés alapjait.”

Krisztina számára az édesanyja jelentette az inspirációt, és ő maga is komoly küldetéstudattal áll a vállalkozói léthez:

„Édesanyám mintegy 45 éves okleveles könyvvizsgálói, mérlegképes könyvelői pályája során tanúsított példátlan szorgalma és fantasztikus életpályája inspirált. 16 éves koromtól folyamatos jelleggel vettem részt könyvelési feladatokban és igyekeztem minél többet tanulni, fejlődni. 

A felsőfokú végzettség megszerzését követően 2003 decemberében alapítottam a Ködmön Könyvelőiroda Kft.-t. Idővel azt vettem észre, hogy az ügyfeleknek sokkal szélesebb körű szolgáltatásra van szükségük a szűken értelmezett könyvelésnél és adatfeldolgozásnál.

Eltökélt szándékom annak az elérése, hogy a KKV szektorba tartozó kisvállalkozók megismerjék a vállalkozás alapjait. Segíteni szeretnék benne, hogy tisztában legyenek a jogaikkal és kötelezettségeikkel, képesek legyenek tudatos döntéseket hozni az üzletük fejlődését illetően.”

Szokás szerint feltettük az aktuális kihívásokra vonatkozó kérdésünket is, amire Krisztina a következőképpen válaszolt:

„Nálunk a legnagyobb változás, hogy immáron 2 éve home officeban dolgozik a csapat. Ez már így is marad, ugyanis felszámoltam az irodát. Ugyanakkor kihívást jelent, hogy a megújult online világban miként tudom fenntartani a kollégáim hozzáállását, kedvét, munkabírását.

A Bizalmi Körhöz történő csatlakozásom részben ennek az erre vonatkozó megoldás keresésére vezethető vissza. Aktív tagja szeretnék lenni egy olyan mastermind csoportnak, ahol hasonló típusú cégvezetőkkel egymást segítve tudjunk hozzájárulni a hétköznapok megkönnyítéséhez.”

Elmondása szerint Krisztina szenvedélye önfejlesztő, de ezen felül is szereti sokféleképpen tölteni a szabadidejét:

„Az önfejlesztés immáron 10 éve napi rutin számomra. Nemcsak a szakmában, hanem a vállalkozói szemlélet kérdéskörében is igyekszem fejlődni. Pongor-Juhász Attila mellett más mentorokkal is dolgoztam már együtt, illetve Szabó Péter és Gaál Beáta munkásságát is követem.

A család és a barátok rendkívül fontosak számomra. Emellett szeretek utazni, kirándulni, illetve egy éve fogadtam örökbe egy Lucky nevű kiskutyát, aki szintén szerves része a mindennapjaimnak.”


Szeretnéd megtapasztalni Te is, milyen egy exkluzív értékközösség? Vedd fel velünk a kapcsolatot!


Ipari fúvókák teljeskörű szerviz szolgáltatással, a sport szeretetével, egészséges versenyszellemben

Kovács Marianna személyében köszönthetjük a Bizalmi Körön belül egy félmilliárdos cég vezetőjét, az ipari környezet felkészült értékesítőjét, szenvedélyes versenyzőt és volt kickbox bajnok magyar sportolót.

Már csak a felsoroltak miatt is sejthető, hogy a vele készült bemutatkozó interjú a Monojet Kft. bemutatásán túl számos további érdekességgel kecsegtet:

„Az értékesítés, illetve a termékeink kapcsán a szerelés és kivitelezés egyaránt a tevékenységük fontos részét képezi. Anno, fúvókákat értékesítő cégként léptünk a piacra, azóta viszont folyamatosan bővült maga a tevékenység.

Oly módon, hogy minden tőlünk vásárló ügyféltől megkérdeztük, miben tudunk még segíteni. A visszajelzések alapján bővült szép organikusan a termékpalettánk, időközben pedig szakemberhiány lett Magyarországon.

Jelentkezett tehát az igény, hogy az értékesítésen túl be is szereljük, üzembe is helyezzük a termékeket, illetve segédkezzünk olyan összetettebb műveleteknél, mint például egy mosó berendezés vagy bármilyen speciális vizsgálat.”

Marianna elmondása szerint a széleskörű szolgáltatást kimondottan kedvelik az ügyfelek, és egészen sokféle iparágból keresik meg őket:

„Gyakorlatilag az ipar teljes egészéből vannak referenciáink, beleértve az autóipart, gyógyszeripart vagy üdítőipart. Ahol fúvókára, porlasztófejre, pneumatikára szükség lehet.

Stratégiánk, hogyha a vevő megtalál minket valamilyen termék kapcsán és elégedett, akkor upsell jelleggel ajánlunk releváns termékeket, illetve szolgáltatást. Erre partnerek szoktak lenni, vagyis általában így épülnek a hosszútávú együttműködéseink.

Persze az online marketingre is fókuszálunk, és ajánlanak is minket. Vevőként érték, hogy nem kell más szolgáltatóhoz menniük. Mindenben tudunk segíteni a felkészült csapatunk, plusz az alvállalkozók által rendelkezésre álló kiterjedt apparátussal.

Marianna vállalkozóvá válásának története is egészen érdekes, hiszen a szakterület vonzotta, a többit pedig úgymond az élet hozta így:

„Pályakezdőként 6 évig dolgoztam értékesítőként egy ipari területen tevékenykedő cégnél, szisztematikusan lépdelve előre a ranglétrán egészen üzletágvezető pozícióig. Nagyon szerettem a műszaki környezetet, szerettem a vevőkkel foglalkozni, tárgyalni.

Közben gépészmérnök másoddiplomát szereztem és egyre jobban vonzott ez a pálya. A Monojet egyébként már 2008 óta létezett, és a tulajdonosokkal rendszeresen beszélgetve merült fel az egyesülés ötlete.

2013-ban történt meg a fúzió a céggel, mondhatni így lettem vállalkozó. Eredetileg csak fúvókákat, ipari eszközöket szerettem volna árulni. Időközben jött a felismerés, hogy mennyire szeretek ezzel foglalkozni, így már a növekedés, bővülés vagy emberfelvétel feladatait is meg kellett oldanom.”

A Bizalmi Körhöz történő csatlakozás fő motivációja a személyes és szakmai fejlődés Marianna részéről, ennek kapcsán a következőket mondta el:

„A HR örök „szenvedés”, nehéz feladat kellően motivált embert találni a piacon. Komoly kihívás egyben tartani, motiválni a csapatot, illetve folyamatosan kitermelni a jól megfizetett munkatársak bérét.

Nálunk a növekedéssel együtt időnként csökkent az árbevétel arányos nyereség, emiatt komoly kihívást jelent ezt elfogadható szinten tartani. Mostanra félmilliárdos céggé nőttünk, számomra pedig kihívás ennek a megfelelő vezetése, az ehhez alkalmas rendszerek és folyamatok építése. A szervezetfejlesztés, a menedzser szintű ügyvezetés az, amiben fejlődni szeretnék.”

A küzdősportok szerelmeseként Marianna imád versenyezni, ezen tulajdonságát pedig a cégvezetésben is rendszeresen igyekszik kamatoztatni:

„Volt válogatottnak és magyar kickbox bajnoknak mondhatom magam, és a küzdősportok mai napig megmaradtak az életemben. Rendszeresen boxolok, kickboxolok, illetve feketeöves karatemester is vagyok. Évente 2 ezer kilométert rendszerint lefutok, Spartan Race-re is járok amikor időm engedi, többször végeztem már dobogón.

Szerintem egyébként a sport és az üzlet nem független egymástól. Aki maximalista az egyikben, a másik területhez is így fog viszonyulni. Imádok versenyezni, ez egy hajtómotor számomra, a sportban megélt versenyszellemet élem újra a vállalkozásban.

Sokat foglalkozom önfejlesztéssel is, hangoskönyveket hallgatok és coach-okat szoktam hívni a cégbe, vagy rendezvényekre járok. Gál Kristóf anyagai és könyvei egyébként különösen inspirálnak.”


Szeretnéd megtapasztalni Te is, milyen egy exkluzív értékközösség? Vedd fel velünk a kapcsolatot!


A barbecue tudománya művészi szinten, életérzésként megvalósítva

A Kiss Dávid vezette amerikai stílusú BBQ étterem, illetve a hozzá kapcsolódó üzletek kínálatát látva lehetetlen nem megéhezni. Úgyhogy ne lepődjetek meg rajta, ha a vele készített bemutatkozó interjú leiratának az olvasását követően kedvet kaptok majd ellátogatni hozzájuk:

 „A tevékenységünk meglehetősen szerteágazó, ugyanakkor minden a Rub & Roll márkanév körül csoportosul, aminek a különböző változataival szolgáljuk ki a vevőinket. Úgymond a zászlóshajónk egy amerikai stílusú barbecue étterem Budapest belvárosában, a Vígszínházzal szemben.

Szinte minden a húshoz, egész pontosan a hamisítatlan amerikai marhahúshoz, illetve a mangalicához köthető nálunk. Jobban mondva az elkészítésükhöz, ami lassú tűzön, hosszú órákon keresztül történik.

A Rub & Roll Barbecue étterem és egyben életérzés is, nálunk tényleg minden a barbecue, vagyis a lassú tűzön, füstön sütött húsok körül forog.”

Olyannyira, hogy az ínycsiklandó ételek mellett egyéb formátumban is történik a kulináris élvezeteket keresők kiszolgálása:

„Másik egységünk a Rub & Roll Villa Gödöllőn, ahol az étel kínálat hasonló, miközben egy nyári konyha is működik. Rendkívül népszerű a 300 négyzetméteres teraszunk, ahol esküvőknek és egyéb rendezvényeknek adunk otthont rendszeresen.

Ugyanitt működik egy teniszklub, négy pályán fogadva a hozzánk érkezőket, a téli időszakban sátor alapon fedett körülményeket is biztosítva. Ezen felül foodtruck, illetve húsüzem is tartozik hozzánk.

A húsipari termékek előállításának üzletágát egy éve kezdtük el fejleszteni. Marhahús és mangalica felhasználásával virslikkel, grillkolbászokkal, hamburger húsokkal 17 terméktől álló portfóliót dolgoztunk ki.”

Hogy milyen indíttatásból tendál valaki ilyen erőteljesen az amerikai stílusú vendéglátás irányába, arról Dávid a következőt osztotta meg velünk:

„A polgári szakmám szakács, és meglehetősen sokat dolgoztam külföldön. Nagyon komoly hatást gyakorolt rám továbbá az Amerikai Egyesült Államokban  tett látogatásom. Bő 10 éve történt ez, és egyértelmű fanná váltam akkor.

Olyannyira, hogy Írországból hazaköltözve már az ott tapasztalt minták alapján nyitottam meg az első burgerest. Jelentős szerepet vállaltam aztán az itthon kialakult burger forradalomban, és így fejlődött ki szépen sorjában a többi üzlet.”

Persze a fejlődés, az újítás gyakran kihívásokkal jár, amelyekből Dávid cégében is akad bőven:

„A legnagyobb kihívást az jelenti, hogy fizikálisan és földrajzilag nem kapcsolódnak egymáshoz az üzleteink. Emiatt szervezeti szinten komoly kihívást jelent a hatékony működés összehangolása.

Egy a multi cégek által használt vállalatirányítási rendszer implementálása volna célravezető, ami kisebb létszámmal is eredményesen használható, és segít irányítani minden egyes egységet.

Most ugyanis az jelenti  a fő problémát, hogy ahol épp nem vagyok, ott nem fejlődnek a dolgok a kívánt ütemben.”

Dávid az elmondása szerint a szabadidejében is szeret úgymond a szakmájával foglalkozni, keresve az inspiráció lehetőségeit:

„Az utazás, a gasztro túrák jelentik számomra a feltöltődést. Mindig igyekszem annak alapján úticélt választani, hogy hol mit lehet enni. Ezt nézem minden utazásnál, új helyeket és ötleteket felfedezve rengeteget tanulok és inspirálódom. Szeretek évente többször elmenekülni a hétköznapokból.”


Szeretnéd megtapasztalni Te is, milyen egy exkluzív értékközösség? Vedd fel velünk a kapcsolatot!


Cégvezetők: viharban van a legnagyobb szükség a kapitányra!

2020 májusában az Edelman felmérést készített. Az eredmény döbbenetes volt. A politikusok nagyobb előnyt kovácsoltak a COVID-ból, mint a cégvezetők. A legnagyobb különbség az volt, hogy a politikusok kommunikáltak, kapaszkodót, tájékozódási pontot jelentettek az emberek számára, míg a cégvezetők keresték, hogy álljanak a dologhoz. A slide címe ez volt: “A cégvezetők kihagyták a lehetőséget, hogy megmutassák, mennyire fontos részei a társadalomnak”. 

És most, két évvel később ismét egy krízishelyzet közelében vagyunk. Lassan megszokjuk, ez válik normálissá. Cégvezetőként ismét rajtunk a világ szeme, előttünk a feladat, jó döntéseket kell hozni, hiszen családok sorsa múlik a döntéseinken. Nincs recept, nincsenek klisék, bevált módszerek. Alapelvek, hozzáállás van, ami a következő időszakban cégek életéről vagy épp haláláról dönt. 

Az alábbiakban megmutatom, én hogy állok az egészhez cégvezetőként, remélve, hogy valamit tudsz belőle hasznosítani: 

Törekszem a higgadt helyzetértékelésre:

60 kilométerre a délszláv háború mellett nőttem fel (Pécs, 1990-1992). Semmi bajunk nem lett. Ez számomra fontos viszonyítási pont. Persze sok különbség van a két helyzet között, de az egyik legnagyobb, hogy akkor nem mosta az agyunkat ilyen brutális erővel a média. Nem volt ekkora félelemkeltés. Gazdaságilag valószínű, hogy jönnek extrém helyzetek, de a háború nem a határainkon belül zajlik. Rengeteg dolog van, amire van ráhatásom, ezekkel törődöm, és igyekszem olyan új szempontokat is figyelembe venni, amelyek segítenek abban, hogy extrém helyzetekben is stabilak maradjunk. 

Törekszem a mentális nyomás csökkentésére:

Egyik napról a másikra a média 98%-a az orosz-ukrán háborúról szól. A véglegekig polarizált világunkban a média kiválasztja helyettünk, hogy ki a jó és ki a rossz (ezért propaganda), és dübörög a propaganda. Hozzánk most éppen a nyugati propaganda ér el, ami mögé a világ nagyrésze felsorakozott. A SBERBANK megmutatta, hogy hiába van a határ túloldalán a háború, közvetlen hatással is tud lenni ránk. Cégvezetőként éppen túl vagyunk egy fárasztó COVID időszakon, végre működni kezdtek a dolgok, és most újra vihar jön. A média ráadásul óriási mentális nyomást tesz a kollégáinkra is.

A COVID alatt megtanultuk, hogy ha nem viselsz maszkot, nem maradsz otthon, akkor rossz vagy. Most azt tanuljuk, hogy ha nem adományozol, nem állsz ki egy kommenttel az ukránok mellett, akkor rossz vagy. Nem mintha a komment bármit segítene, túl azon, hogy a médiatúlsúlyt növeli, de ez egy másik téma. Ami viszont fontos, hogy a hírek a jelenleg érzékelhető magyar valóságnál sokkal rosszabb képet festenek. A legjobb, amit tehetünk, hogy kivesszük magunkat ez alól a brutális mentális nyomás alól, és törekszünk arra, hogy a kollégáink is ezt tegyék. Jó megoldás, ha maximum annyi hírt olvasunk, amennyi a minimális tájékozottsághoz szükséges. 

Kommunikálok a kollégáimmal:

A háború nagyobb összefüggéseit úgysem ismerjük, és akár a nyugati, akár a keleti propaganda hatása alatt vagyunk, egyik sem ad tiszta képet. Cégvezetőként a legjobb, amit tehetek, hogy kommunikálok a kollégáimmal. Megmutatom, hogy még mindig 100%-ban a kezünkben van az irányítás, “szelepeket” hozok létre, amin keresztül csökkenthetik a mentális nyomást. Előre igyekszem felkészülni arra, hogy ha szélsőséges helyzet jön, hogyan reagálunk, de nem vizionálok szélsőséges helyzeteket. Eddig is sokat kommunikáltunk, de most még többet kell. Emellett a csapatot felkészítem arra, hogy az ügyfelekkel való kommunikációban milyen fókuszpontokat használjanak. 

Biztonság és lehetőség:

Már most megnőttek bizonyos kockázatok. Mi nem vagyunk Sberbank ügyfelek a bank szektor kétségtelenül érintett a kialakult helyzetben. Számítok arra, hogy nem ez az utolsó ilyen. Egyrészt törekszem arra, hogy felesleges kockázatnak ne legyünk kitéve, másrészt olyan pozíciókat építek, amik lehetővé teszik, hogy később, amikor a gazdasági hatások közelebb jönnek, gyorsan és rugalmasan tudjak reagálni, gondolkodni. Ebben a helyzetben a biztonság és a likviditás játszanak óriási szerepet a döntéseimben. 

Figyelem a lehetőségeket:

Pontosan tudom, hogy minden változás lehetőségeket is teremt. Már most úgy állítom be a gondolkodásmódomat vezetőként, hogy észrevegyem a lehetőségeket, és e szerint legyek képes cselekedni.   

Az elkövetkező időszak mindenki számára új helyzeteket teremt majd. Egyedül túl lassúak vagyunk, szükség lesz arra, hogy más cégvezetők tapasztalataihoz, információihoz hozzá tudjak férni. Ez lehetőséget teremt jobb döntésekre, amik pedig a cég jövőjét, ezáltal családok megélhetését biztosítják.

Ma még rengeteg eszköz van a kezünkben a cselekvésre. Ha ezeket jól használjuk, később is így marad! 

Most pedig újra felállunk a kapitányi hídra, mert viharban van a legnagyobb szükség a kapitányra!


Szeretnéd megtapasztalni Te is, milyen egy exkluzív értékközösség? Vedd fel velünk a kapcsolatot!


Biztosítási szakértelem fiatal vállalkozóként, munkaerőközvetítés és hobbi borászat mellett

Vachaja Bence személyében egy roppant fiatal, rendkívül lelkes és motivált vállalkozót köszönthetünk a Bizalmi Körön belül. 

A szokásos bemutatkozó interjúban a Ma-Bit Kft. ismertetése mellett egy értékes Porsche Panamera is szóba kerül, már csak emiatt is érdemes elolvasni a vele készült beszélgetés leiratát:

„Több üzlet vezetésével is foglalkozom. Leginkább a biztosítási tevékenység a kiemelendő. Ennek keretei között főként vállalati ügyfeleket szolgálunk ki és főleg ipari vagyon és gépjármű flottákat kezelünk. De a magánszektor minden igényét is kiszolgáljuk, négy irodával országosan.

A másik üzletág a BS Rohrmont Kft. ahol az épületgépészeti kivitelezés és technológiai csőszerelés a fő profil. Főként Németországi vegyigyárak és olajfinomítók kivitelezési karbantartási munkálataira biztosítunk magyar szakembereket.

Ugyanakkor a minőségi munkaerő hiánya és a megbízhatatlan emberek végett energiáimat inkább a biztosítási tevékenységre összpontosítom és a családi céget szeretném tovább vinni és fejleszteni!.”

Bence nagyvonalakban felvázolta nekünk az egyébként családi vállalkozás működésének volumenét és keretrendszerét is:

„Nehéz össze hasonlítani más cégekével az árbevételünket mivel nálunk a bevétel / haszon arány másképpen alakul mint egy kereskedelmi vagy kivitelező cégnél. Nagyjából 120-130 millió forint árbevételt produkálunk éves viszonylatban. Családi vállalkozásként működünk, amiben édesapám és a húgom is stratégiai szerepet tölt be. Valamint két alkalmazott segíti még az irodáink hatékony működését.

Egyébként Nyergesújfalu a központi iroda lokációja, de a többi iroda segítségével országosan le tudjuk fedni az igényeket. Egyértelműen a bővítés, a cég átvétele, illetve a további fejlesztés a célom.”

A „miért is van szükség alkuszra” kérdésre Bence egy tanulságos történettel adott csattanós választ:

„Egyik ügyfelünk barátja nemrégiben új Porsche Panamera tulajdonosa lett, amit az ügyfél telephelyén parkolt le. Aztán egy nem várt vihar következtében egy letört faága totálkárosra törte az értékes autót.

Az ügyfél maga jelentette be a kárt és a kárbejelentési igényt a biztosító elutasította a viharra hivatkozva (a szél erősségé miatt vis-maior káreseménynek minősítette) 

Kárt bejelenteni tudni kell és fontos az előzetes konzultáció és a kár megvizsgálása!

 Ami után elutasították a kárigényt a helyszínen észrevettük, hogy a szóban forgó fához „egy molinó is” hozz volt kötve. Gyakorlatilag ebbe kapott bele a szél. Mivel emiatt a felelősség kérdésköre módosult, a biztosító az ügyfél felelősség biztosítása terhére végül fizetett. 

A „miért lettél vállalkozó” kérdés megválaszolásán túl Bence az őt érintő kihívásokról is mesélt nekünk:

„Világ életemben vállalkozó szerettem volna lenni, gyakorlatilag gimnázium óta ez volt a fejemben, nehezen tudtam elképzelni, hogy én valaha is másnak dolgozzak. A családi vállalkozásokon felül külön is ki akartam próbálni magam más területen is.  Mindig ís imádtam a műszaki és az építő ipari kivitelezéseket  ezért is indultam el ebben az irányban is.

Persze kihívásokból akad azért, amikor szembesültem vele ,hogy nagyon nehezen találok megbízható embereket és ,hogy ha nem állok ott felettük nem úgy megy a munka…. és sajnos ez rengeteg hasznos időt elvett tőlem ahelyett hogy üzletileg tudtam volna építeni vállalkozásomat. Ezen felül amikor a külföldi munkaerő közvetítésbe belefogtam 2 barátommal  az életkorom is okozott némi nehézséget hiszen 20-21 évesen nálam 30-40 évvel idősebb szakembereket kellet tesztelnem és vizsgáztatnom hogy kitudjuk küldeni a leg megfelelőbb embert külföldre!

Jelenleg leginkább a folyton változó szabályzatok az MNB ellenőrzések igényelnek folyamatos éberséget.

Próbálok fejlődni, tapasztalni új dolgokat, és építem a kapcsolati hálómat folyamatosan. A Bizalmi Körhöz történő csatlakozás kapcsán pedig főként a fejlődés lehetősége és a nálam tapasztaltabbaktól való tanulás motivált.”

Bence a felsoroltakon túl arra is tudatosan figyel, hogy a szabadidejét is színesen és változatosan töltse:

„Imádok síelni, búvárkodni és nagyon szeretem az extrém sportokat. Korábban a downhill volt a nagy szerelem, ami hegyi kerékpárt jelent. 

Hobbi szinten borászattal és pálinka készítéssel is foglalkozom, van egy saját pincém is. Szőlőt művelésre nincs időm ezéért a szőlőt és a gyümölcsöt vásárlom magyar termelőktől és ezeket dolgozom fel. Remélhetőleg magas színvonalon, ugyanis a helyi versenyeken többször nyertem már aranyérmet.”


Szeretnéd megtapasztalni Te is, milyen egy exkluzív értékközösség? Vedd fel velünk a kapcsolatot!