A Projectmine ügyvezetőjével az újrainduláshoz elérhető új forrásokat szemléztük. Mik azok a pályázatok és hitelek, amik jelenleg cégvezetők, kisebb vagy nagyobb vállalatok számára elérhetőek? Milyen lehetőségek állnak rendelkezésre ahhoz, hogy a cégek hatékonyságát visszadják, legalábbis hathatós segítséget nyújtsanak ennek a hatékonyságnak a helyreállításában?
Már-már biztosak voltunk benne, hogy a 2020-as év az EU-s támogatások végét jelenti majd, az élet azonban felülírta ezt a várakozást. Az elmúlt hónapokban több új vagy újraindított pályázati lehetőség jelent meg, ezek közt szokatlan, ám annál szerencsésebb módon olyanok is, amik budapesti vagy pest megyei cégek számára is nyitottak. A vállalkozók nagy valószínűséggel pályázz!-típusú e-mailek garmadáját kapják kézhez jelenleg. Az a legfontosabb, hogy megnézzük, a felkínált lehetőségek közül melyek azok, melyekkel valóban megéri foglalkozni, mely kiírások feltételeit tudjuk biztosan teljesíteni. Ebben segít nekünk eligazodni Barabás Tamás, aki első pontként kiemeli: meghatározó tényező a cégméret, a beruházási terület, a megvalósítani kívánt projekt.
„Pest megyei vagy budapesti cégek utoljára az EU-s csatlakozás körül pályázhattak, hiszen ezeknek a pályázatoknak a célja a régiók fejlesztése. A mostani – főváros, központ számára is elérhető – pályázatok tehát egyfajta segélyként értelmezhetőek és valóban ritkaságszámba mennek. Reméljük a következő 7-10 évben nem is lesz rájuk újra szükség, hiszen az azt jelentené, hogy nagy bajban van a gazdaság.”
Pályázatok
Főként techonlógiai- és ingatlanfejlesztésekre kaphatunk támogatást. Elsődleges döntési szempont a cégméretünk!
- Külügyminisztériumi kiírás
- közép- és nagyvállaltok (főként a feldolgozóiparban) számára elérhető
- akár 800 ezer eurónyi támogatás
- akár 50%-os támogatási intenzitás
- eddig 10 nyertes van, de nagy a verseny, többszörös a túljelentkezés
- Ginop és Vekop pályázatok
- 5-250 fős cégek számára
- akár 70%-os támogatási intenzitással
- sajátos logika: a támogatás létszámhoz kötött!
- Ha a nyertes cég hozza az indikátort, akkor akár azt is elérheti, hogy nem kell visszafizetnie az összeget!
- egy éves fenntartási időszak
- Kiértékelés a beadás sorrendjében! Addig elérhető, amíg tart a keret!
- Online benyújtás!
- Olvassátok el korábbi, Fábián-Seremetyev Márkkal készült anyagunkat, ahol kifejezetten és részletesen beszélünk erről a pályázatról!
- Munkahelyteremtő támogatások
- Három van jelenleg, ebből kettő a munkahelyek megőrzésére, egy pedig munkahelyteremtésre koncentrál.
- Eddig 120 ezer ember munkahelyének megőrzéséhez adtak már támogatást, ez nagyságrendileg 7500 céget érint.
- 70 ezer új munkahely létesítését akarják támogatni a következő időszakban.
- Álláskeresők felvételére él jelenleg is egy konstrukció, amely kapcsán érdemes felvenni a kapcsolatot a kormányhivatalokkal, a járási hivatalokkal és egyeztetni a munkavállalókkal is!
- cégkapus ügyintézés, online kitöltés
- 1 millió forint maximum 6 hónapon keresztül az új munkavállalóra.
- Bizonyos korlátozásokat megtartva az is lehetséges, hogy a járvány során elbocsátott munkavállalót vegyünk vissza. Ebben az esetben kiemelten fontos, hogy ha visszavesszük, 3 hónapnál tovább kell foglalkoztatnunk!
- Mindenképp regisztrált álláskereső kell legyen a visszavett munkavállalónk!
- Az 1 milliós támogatás 6 hónapra oszlik el, függetlenül attól, adott munkavállaló 800 ezer forintot keres vagy minimálbérre van bejelentve.
- Havonta nem lehet 200 ezer forint felett!
- A 6 hónap leteltével 3 hónap továbbfoglalkoztatási kötelezettségünk van! Fontos tényező tehát, hogy tudjuk-e foglalkoztatni a kollégákat ennek az időtartamnak a leteltével is vagy sem!
- Prototípus fejlesztésére – attól függően mit akarunk fejleszteni és milyen cég bevonásával – várhatóan három pályázat is lesz.
- Több száz millió forintos támogatás, melybe egyetemeket is bevonhatunk, konzorciumban is pályázhatunk.
- 50-100 milliós kategória is elérhető.
- KKV Start program: kifejezetten újoncoknak, akik még soha, semmilyen fejlesztést nem csináltak. 10-20 millió forint körüli összeg.
- EU-s forrás az SME Instrument, ami fázisokon vezeti keresztül a céget. A piackutatástól viszi el termékünket a tényleges piacosításig, tőkebevonás pedig csak kérésre következik, mint 3. lépés. Ez egy nagyon jó lehetőség, de igen nehéz elhozni, a magyar cégek sikeraránya 3-5% között mozog.
- Érdemes figyelni a zöld gazdasághoz kapcsolódó programokat (Zöld nemzeti bajnokok program) és a kutatást támogató programokat is! Újra megjelent a Magyar Multi Program és külföldi terjeszkedéshez kapcsolódó konstrukciók is várhatóak!
- Start up cégek számára elérhető támogatásokról a Hiventures vezetőivel beszélgettünk! Olvassátok el a Mikesy Álmossal és Katona Bencével készült anyagainkat!
Hitelek
Most különösen érdemes tájékozódni a hitelkonstrukciók „háza táján”, megérteni ezek logikáját és, ha meredeken akarunk fogalmazni: eladósodni. Most, amikor az állam kvázi „ingyenessé” tette a hiteleket (rendkívül alacsony kamatok, kedvező feltételrendszerek) „érdemes eladósodni”. Többfajta konstrukció létezik és több helyről is kérhetjük a támogatást. Mindenképp érdemes követni a Kavosz Zrt. felületét, de a Magyar Nemzeti Bank és a Magyar Fejlesztési Bank honlapját is kövessük nyomon!
- Újra él egy nagyon régi Ginopos forrás! Vidéki cégek számára nyújt támogatást eszközgyártás/beszerzés területen. 0%-os hitel. Budapesten kívüli cégként berendezést is vehetünk, amennyiben adott berendezés rajta van a forrásban megjelölt listán, jó esélyjel megkapjuk a hitelt.
- Teljesen új, kezdő cég is kaphat 0%-os hitelt!
- Nagyon kedvezőek a Kavosz Zrt. különböző hitelkonstrukciói, melyek esetében állami szervezet áll be kvázi kezesnek, hogy a hitel működjön, így kedvezőbb hitelmértéket kaphatunk!
- Elérhető a Széchényi Beruházási Hitel Plusz is, ami 0,5 %-os kamattal, 0,3 % – 1% körüli garancia díjjal hozható el éves szinten.
- 10 évben maximált hitel.
- FONTOS, hogy milyen futamidőre van szükségünk forrásra! Ha 1-3 évre, akkor szinte – hitelkonstrukciótól függően – ingyen juthatunk hozzá a hitelhez. A futamidő meghatározza a törlesztőrészlet mértékét, ezt vegyük figyelembe a hitel alkalmasságának vizsgálatakor!
- Növekedési hitelprogram, Hajrá konstrukció, ami 2,5%-on ad finanszírozást beruházásokhoz.
- MFB krízishitel, melyben kockázatos cégek is részesülhetnek. 2,6%-os kamat mellett érhető el nagyságrendileg. Fiatalabb cégeknek, krízisben lévő vagy abból épp kilábaló cégeknek nyújt segítséget.
Beuházási hitelek esetében tisztában kell lennünk azzal, hogy fedezetet kell felajánlanunk. Sokan ezt úgy értelmezik, hogy a bankok ingatlanokat akarnak begyűjteni tőlünk és/vagy minél több ingatlant ajánlunk fel, a bankok annál könnyebben hiteleznek számunkra. Ezzel a tévhittel szemben a valóság az, hogy a bankok a minél kockázatmentesebb ügyfélnek adnak hitelt. A kockázatmentesség pedig mérhető az előző évek eredményességében például.
A kockázatmentességet segíti a Garantiqua Zrt. bevonása is, ugyanis ez az állami cég csökkenti a bankok kockázatát, hiszen azzal, hogy kezeskedik a hitelünk mögött, a bank kockázati hajlandósága jóval nagyobbá válik. Állami garanciával akár hitelünk 80-90%-a is lefedhető. A Garantiqua bevonásával akár mikro-vagy kisvállalkozásként is kaphatunk hitelt!
Az említett hiteleket – hitelkonstrukciótól függően – általában a kereskedelmi bankokon keresztül lehet elérni, de a már említett Kavosz honlapján megtalálható melyik terméket melyik bankon keresztül találjuk meg. Az MFB Krízishiteléhez például nem bankon, hanem pénzintézeten át juthatunk el, de itt is megtaláljuk a pénzintézetek listáját! Olvassuk tehát a Kavosz és az MFB oldalait!
Ha startup világban mozgunk a Hiventureshez érdemes fordulnunk, fentebb linkeltük nektek a vonatkozó cikkeinket, melyekben minden fontos információt megtaláltok, amiket Katona Bence és Mikesy Álmos a KKV Start nevű innovációs pályázatról – és egyebekről – elmondtak.
Startuposként tisztában kell lennünk azzal, hogy sokkal nagyobb kockázatot jelentünk, ezért a ránk vonatkozó lehetőségek erősebb szabályozás alá esnek. Amit érdemes megvizsgálnunk, hogy mikor vágjunk bele egy pályázatba. Csak egy jó ötlet még nem elég a sikerhez.
Mink van pontosan? Egy jó ötlet önmagában nem innováció, nem kutatási tevékenység során jön létre. Ha megjelenik olyan innovációs támogatás, amibe az ötletünket bele tudjuk illeszteni, akkor érdemes pályáznunk! Figyeljük az NKFI honlapját!